30. kolovoza 2007.

ZVONKO POPOVIĆ POVUKAO OSTAVKU NA MJESTO DOGRADONAČELNIKA



Novi obrat na političkoj sceni Donjeg Miholjca


DONJI MIHOLJAC - Gradsko vijeće grada Donjeg Miholjca na svojoj prekjučerašnjoj sjednici raspravljalo je o podnesenoj neopozivoj ostavci Zvonka Popovića na sve funkcije u Gradu kao i na mjesto dogradonačelnika. Nakon što je predsjednik Gradskoga vijeća, Zoran Kovač pročitao tekst ostavke koju je Popović napisao i predao 25. srpnja, za riječ se javio sam Popović kako bi dodatno pojasnio motive koji su ga potaknuli na ostavku.
- Moj motiv za ostavku je vrlo jasan, a to je zakonitost donošenja pojedinih Odluka. U konkretnom slučaju koji je doveo do moje ostavke, odnosno glasovanju o dodjeli ribnjačarskih površina nakon provedenog natječaja, sudjelovali su Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo i tvrtka, odnosno d.o.o. Prema slovu Zakona, prednost za dobivanje zemljišta ima OPG, što ovo Vijeće nije ispoštovalo. A to što je igrom slučaja OPG u mom vlasništvu, to je jedna sasvim druga tema. Kako Vijeće nije donijelo zakonitu odluku, a ne isključivo zato što zemljište nije dodijelilo meni, podnio sam ostavku na sve svoje dužnosti u Gradu. A što se tiče sukoba interesa, javni natječaj je takav da se na njega svako može javiti pa tako i ja. Uostalom i 4 – 5 ljudi koji sjede u ovom Vijeću je na istoj sjednici dobilo zemlju za koju su se natjecali i oni nisu bili u sukobu interesa, a ja prema vašem mišljenju jesam – rekao je Popović, prozvavši pojedine članove Gradskoga poglavarstva za dvostruke igre, misleći prije svega, kako je rekao, na gospođu Dubravku Babić.
Popović je objasnio i zašto nije podigao kaznenu prijavu koju je nakon svoje ostavke najavio u medijima.
- Svi smo mi ovdje mali ljudi, moj motiv nije da dodatno kompliciram situaciju i dovedem nekoga u nezgodnu poziciju, moj motiv je samo pokušati suočiti sve s Odlukom koju ste donijeli. Ja ću zasigurno u mjerodavnim institucijama zatražiti ocjenu zakonitosti navedene Odluke. To je moje pravo – rekao je Popović, napomenuvši da ga je na ostavku najviše potaknula činjenica da se nije glasovalo o rezultatu natječaja, odnosno da on nije na pravi način prezentiran vijećnicima.
- Prihvaćam da ste u određenom trenutku bili u zabludi jer rezultat natječaja je morao biti prezentiran kakav god on bio, ispravan ili neispravan, a što u ovom slučaju nije bilo. Kao odgovoran političar nisam mogao ne reagirati i jednostavno prešutjeti ovakvu nezakonitost. To je bio moj motiv za podnošenje ostavke čime sam želio skrenuti pozornost javnosti i Vas vijećnika na nezakonitu odluku koju ste donijeli – zaključio je Popović.
Nakon opširnog Popovićevog obrazloženja razloga zbog kojih je podnio ostavku uslijedio je neočekivani obrat.
Iako su predsjednik Vijeća i pročelnik Boris Mandekić objasnili kako je ostavka osobni čin i da se o njoj ne raspravlja nego Vijeće samo treba donijeti Odluku o razrješenju, prilikom glasovanja samo 5 članova Vijeća podiglo je ruku za razrješenje Popovića (tri vijećnika HDZ-a i dva vijećnika s Nezavisne liste Dubravke Babić), tri vijećnika HSP-a bila su suzdržana dok je preostalih 10 nazočnih vijećnika glasovalo protiv razrješenja.
Vidjevši rezultate provedenog glasovanja za riječ se ponovo javio Popović.
- Prema rezultatu ovoga glasovanja očito je da mi Vijeće i dalje u svom većem dijelu pruža podršku te stoga povlačim svoju ostavku.
Ovakav potez Zvonka Popovića izazvao je burnu reakciju vijećnika HDZ-a i HSP-a koji su postavili pitanje zakonske mogućnosti povlačenja ostavke koja je podnesena prije više od 30 dana te zatražili od predsjednika Vijeća da se ispita zakonska procedura i regulativa po tom pitanju.
Što će biti dalje, hoće li Zvonko Popović moći nastaviti obnašati dužnost dogradonačelnika kao da ništa nije bilo, presudit će Središnji državni ured za upravu, a do tada trenutačnu situaciju u Gradu najbolje je opisao vijećnik Darko Vidaković (HSP):
- Ovo je vrlo neozbiljno. Podsjeća me na dvoje male djece koja se ne mogu dogovoriti oko igre, pa jedno kaže ako mi daš bombon igrat ću se s tobom, ako ne onda neću.



Za očekivati je da će se Popovićevo povlačenje ostavke na mjesto dogradonačelnika odraziti i na odnose u vladajućoj koaliciji, jer su na sjednici Gradskoga vijeća za prihvaćanje ostavke osim oporbenog HDZ-a i suzdržanog HSP-a bila i dva vijećnika s Nezavisne liste Dubravke Babić koja je službeno još uvijek u vladajućoj koaliciji s HNS-om, HSS-om i SDP-om te Nezavisnom listom Zvonka Popovića i HSU-om. Kako je Gradsko vijeće na svoj prekjučerašnjoj sjednici u Gradsko poglavarstvo umjesto pokojnog gradonačelnika Šrajera iz redova HNS-a izabralo Stjepana Birovića, a Zvonko Popović je povukao svoju ostavku na mjesto dogradonačelnika, Gradsko Poglavarstvo bi trebalo ubuduće raditi u sljedećem sastavu: Željko Macanić (SDP) – gradonačelnik, Zvonko Popović (NLZP) – dogradonačelnik, Dubravka Babić (NLDB), Stjepan Birović (HNS), Zlatko Tarcal (HSS), Josip Sabo (HSU) te Branko Mikulić (NLZP).

27. kolovoza 2007.

ČRNKOVAČKI RIBIČI DOBILI SVOJ RIBNJAK



Svečanom podjelom priznanja, organizacijom Kupa u lovu ribe udicom na plovak te otvorenjem novog športsko-rekreativnog ribnjaka, ŠRD «Smuđ» iz Črnkovaca obilježio je 40 godina postojanja i uspješnog rada



ČRNKOVCI - Velikom svečanošću za sve članove Društva, mještane Črnkovaca, ali i uzvanike među kojima je bio i predsjednik Hrvatskog športsko-ribolovnog saveza, Vladimir Sever, organizacijom desetog Kupa u lovu ribe udicom na plovak te otvorenjem novoizgrađenog športskog ribnjaka, Športsko-ribolovno društvo «Smuđ» iz Črnkovaca obilježilo je 40 godina postojanja i uspješnog rada.

- Ribički dom na kojem se nalazimo izgradili su naši članovi još davnih osamdesetih gdina. Tijekom Domovinskog rata je bio prilično devastiran, ali smo ga obnovili i danas je još ljepši i veći te služi ne samo našim članovima nego i svim mještanima Črnkovaca za izlete u prirodu, roštiljanje i uživanje u ljepotama naše Drave. Kako smo jedina Udruga na području Zajednice športsko-ribolovnih udruga Donji Miholjac koja nije imala zatvorenu vodu, još davnih dana rodila se ideja o iskopu športsko-rekreacijskog ribnjaka. Ove godine san svih nas ribiča je ostvaren, posebnim zalaganjem članova našega Društva i pojedinaca iz Zajednice i Općine te tvrtki Hrvatske viode i Karašica-Vučica, športsko-rekreacijski ribnjak Lučice je izgrađen i danas ga svečano predajemo na korištenje našim članovima – istaknuo je predsjednik ŠRD-a «Smuđ», Stanislav Aladenić.

Novoizgrađeni športsko-rekreacijski ribnjak dugačak je 176 metara, širok 65, visina nasipa je 4,5 metara, a dubina vode je oko 2,5 metara.

- Općina Marijanci ima ukupno 13 udruga, među kojima je ŠRD «Smuđ» iz Črnkovaca jedno od aktivnijih. Unatoč skromnim sredstvima, ali zato s puno entuzijazma i zalaganja, uspjeli smo izgraditi ovaj izuzetno značajan objekt, ne samo za Črnkovce, nego i cijelu Općinu Marijanci i uvjeren sam da će ovaj ribnjak postati turističko odredište brojnih ribolovaca i rekreativaca – naglasio je načelnik Općine Marijanci, Darko Dorkić.






- Ja sam danas najsretniji čovjek na svijetu, jer je realizacija izgradnje ovoga ribnjaka moj 25-o godišnji san. Nedavno smo otvorili Dom i ribnjak u Golincima, a danas i ovdje u Črnkovcima. Kada se pogledaju svi uspjesi, realizirani projekti, uređenost voda i zalaganje naših 600 članova te uspješnost gospodarenja na 511 ha voda, 39 kilometara rijeke Drave, 9 dravskih rukavaca i tri ribnjaka, uvjeren sam da će naša Zajednica biti najbolja u Hrvatskoj – s ponosom je istaknuo tajnik Zajednice ribolovno-športskih društava i gradonačelnik Donjeg Miholjca, Željko Macanić.



Nakon podjele priznanja zaslužnim pojedincima iz Društva, sponzorima, ali i svim ostalim koji su doprinijeli uspješnom radu Društva i igradnji sportsko-rekracijskog ribnjaka Lučice, predsjednik Hrvatskog športsko-ribolovnog saveza, presijecanjem vrpce ribnjak je svečano otvorio i predao na upravljanje ŠRD-u «Smuđ» iz Črnkovaca.











Na 10. Kupu ŠRD-a «Smuđ» iz Črnkovaca nastupilo je ukupno 14 Športsko-ribolovnih društava. Treće mjesto u ekipnoj konkurenciji osvojila je ekipa ŠRD-a «Šaran» Šećerana-Beli Manastir, drugo mjesto pripalo je ekipi «Šarana» iz Narda, dok su najusješniji bili članovi «Šarana» iz Podravskih Podgajaca. U pojedinačnoj konkurenciji u sektoru A, zlatnu medalju osvovojio je Dragan Gužvić iz Našica, srebrnu Tihomir Ronta iz Podravskih Podgajaca te brončanu Atila Živić iz Belog Manastira. U sektoru B zlato je pripalo Miroslavu Abramiću iz Narda, srebro Zvonimiru Staniću iz Podravskih Podgajaca te bronca Karlu Marjančeviću iz Viljeva. U C sektoru najuspješniji je bio Dubravko Špoljarić iz Narda, srebrni je Damir čanić iz Podravskih Podgajaca, dok je treće mjesto i brončanu medalju osvojio Petar Majdenić iz Črnkovaca.

SMOTRA TRADICIJE, VESELJA I NARODNIH OBIČAJA

Četvrtu godinu za redom u Šljivoševcima je održana Smotra folklora i narodnih običaja «Suncokret mi urodio diko...»



ŠLJIVOŠEVCI - Kulturno-umjetničko društvo «Seljačka sloga» organiziralo je u Šljivoševcima četvrtu po redu manifestaciju «Suncokret mi urodio diko...». Osim njegovanja tradicionalnih folklornih običaja ovoga kraja, smotra čuva i njeguje te scenski prikazuje jedan od gotovo zaboravljenih običaja «tucanja suncokreta».
- Suncokret se nekada nije vršio kao danas kada sve obave strojevi. Naši stari su na njivi skidali suncokretove kape i iste dovozili kući, a u večernjim satima su se onda skupljali susjedi, prijatelji, stari i mladi i tucali suncokret batinkama. Tijekom toga posla koji se obavljao uz šalu i veselje, obično su se pjevale izvorne pjesme ovoga kraja i to bez glazbene pratnje uz ples narodnih kola, obično tzv. šetanih kola – ispričao nam je predsjednik KUD-a «Seljačka sloga» Šljivoševci, Vlado Jagić.
KUD Seljačka sloga djeluje od 2003. godine, kada su obnovili rad nakon pauze od tridesetak godina.

U protekle četiri godine šljivoševčani su nastupili na preko 100 pozornica diljem Hrvatske i inozemstva, a ove godine predstavljali su Županiju Osječko-baranjsku na 41. Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu. U KUD-u djeluju tri sekcije, folklorna, tamburaška i pjevačka, a prema riječima voditelja KUD-a, Josipa Varžića, s radom bi uskoro trebala započeti i dječja sekcija.
- Na gostovanjima, ovisno o vrsti smotre, uglavnom prikazujemo običaje i tradicijske plesove i pjesme našega kraja, dok na koncertima i cjelovečernjim nastupima kao što je tradicionalni koncert za Tri kralja ovdje u Šljivoševcima, izvodimo i koreografirane programe, odnosno pjesme i plesove – istaknuo je Varžić.
Nakon uvodnog prikaza običaja tucanja suncokreta od strane domaćina, uslijedio je folklorno-tamburaški program u kojem su svoje tradicionalne plesove i pjesme predstavili članovi gostujućih KUD-ova, HKD-a «Izvor» iz Donje Motičine, KUU-e «Cernik» iz Cernika, HKUD-a «Darda» iz Darde, KUD-a «Luka Ilić Oriovčanin» iz Oriovca te KUD-a «Seljačka sloga» iz Turanovca.

Kao posebna atrakcija organizirano je natjecanje u tucanju suncokreta, a najbrža i najuspješnija bila je ekipa iz Cernika, Željka i Tomislav.
Program je vodio poznati osječki radijski voditelj Vlatko Jurković, a ovogodišnju Smotru koja je organizirana predanim radom i zalaganjem članova KUD-a «Seljačka sloga» iz Šljivoševaca, otvorio je donačelnik Općine Magadenovac, Marin Lisec.




ŠLJIVOŠEVAČKI NAPJEV:





Ševa pjeva, prestala je zima,
Lijepo ti je kada rosa rosi
I kada se zrelo žito kosi.

Suncokret mi urodio diko,
Milo janje dođi na tucanje.

Mili Bože kad sam bila mlada,
Tucalo se više nego sada.

Na tucanje zovemo komšije,
Bez komšija lepo tucat nije.

Sve poslove mi radimo janje,
Al' od svih nam najdraže tucanje.

Domaćine sada ćemo svršit',
Nećeš morat' suncokreta vršit.

DONJOMIHOLJAČKI SINDIKAT UMIROVLJENIKA OBILJEŽIO 10 GODINA POSTOJANJA I USPJEŠNOG RADA



DONJI MIHOLJAC - Sindikat umirovljenika Hrvatske, Podružnica Donji Miholjac, svečanom Skupštinom uz brojne goste i uzvanike te dodjelom prigodnih zahvalnica i priznanja, obilježila je 10-u godišnjicu uspješnog rada i djelovanja na dobrobit miholjačkih umirovljenika.
Kako je u svom izvješću istaknila predsjednica Mira Kosić, sami počeci rada nisu bili ni malo jednostavni. Nisu imali svoj prostor, članarine su se neredovito uplačivale, članstvo se je sve više osipalo. U tim počecima veliku podršku i pomoć u radu Podružnice ružio im je Frano Kopić, tadašnji sindikalni povjerenik SSSH-a za Donji Miholjac, ustupivši im dio radnog prostora kao i neophodnu opremu.
- Na osnivačkoj skupštini SUH-a u Donjem Miholjcu prije deset godina bilo je 100-tinjak umirovljenika, 2003. broj članova popeo se na 175, 2004. Sindikat je imao 248 aktivnih članova, 2006. 312, a danas taj broj iznosi 409 članova – istaknula je Mira Kosić, dodavši da je svakako jedan od najvećih uspjeha SUH-a dobivanje vlastitog prostora pršle godine te uspostavljanje Kase uzajamne pomoći, organiziranje pravne pomoći za sve članove te organizacija dramskih i športskih aktivnosti.
- U samom početku rada Podružnica je svoje programe i aktivnosti rilagođavala broju članova i financijskim mogućnostima, tako da se to uglavnom odnosilo na nabavku mesa i mesnih prerađevina te pokoji izlet. Danas Sindikat redovito organizira nabavku namirnica i voća, jednodnevne izlete diljem Hrvatske, svake godine kupanje u Bizovcu i ljetovanje na moru, druženje uz glazbu i ples prigodom blagdana te posebno zabave za Poklade, Dan žena i Novu godinu. Također u suradnji8 s Gradskim društvom Crvenog križa organiziraju se podjele paketa s higijenskim potrepštinama i namirnicam u obilasku bolesnih, starih i materijalno nezbrinutih članova. Za održavanje zdravlja naših članova organiziramo gimnastik uz nadzor fizioterapeuta, kontrolu krvnog tlaka i šećera u krvi, grupne šetnje nedjeljom te društvene igre šah, belu i pikada – ponosno je naglasila Mira Kosić.
Članovima donjomiholjačke podružnice SUH-a obratio se, kao i prije deset godina na osnivačkoj skupštini, predsjednik SUH-a, dr. Stjepan Krajačić, naglasivši da je ponosan na sve što je donjomiholjačka podružnica napravila kako bi olakšala život umirovljenika na ovom prostoru, ali da i središnjica također čini jako puno i ne namjerava posustai u svojim zahtjevima.
- Danas 60,3 posto umirovljenika ima mirovinu manju od 2.000 kuna, a u proteklih 10 godina plaće su porasle 59 posto, mirovine samo 29 posto, a troškovi života za čak 46 posto, stoga svi zajedno moramo djelovati prema Vladi kako bi se ti postoci ujednačili – rakao je Krajačić.
Sveana skupština nastavljena je zajedničkim ručkom i druženjem umirovljenika uz pjesmu i ples.

24. kolovoza 2007.

MLADI ISKAZALI SVOJU KREATIVNOST




Udruga građana za razvoj civilnog društva MIGRA, već pet godina u Donjem Miholjcu uspješno organizira Alternativno sijelo


DONJI MIHOLJAC - Natjecanjem u virtualnom sviranju gitare i projekcijom dokumentarnih rock filmova nastalih u posljednje tri godine većinom u nezavisnoj slovenskoj i hrvatskoj produkciji, završeno je peto po redu Alternativno sijelo.
I ovogodišnje Sijelo organizirala je Udruga građana za razvoj civilnog društva MIGRA, a započelo je poetskom večeri u opuštenoj atmosferi kafića Red Box. Na improviziranoj pozornici mladi neafirmirani pjesnici imali su priliku pročitati svoje pjesme, a kao poseban gost večeri svojim im se pjesmama, ali i slikama, predstavio poznati hrvatski slikar naive iz Marijanaca Ivan Francuz.
- Alternativno sijelo orijentirano je na mlade kreativce. Svake godine dajemo im priliku, prostor i uvjete da pokažu što sve oni rade. Organiziramo izložbe, književne večeri, radionice, koncerte i što je najvažnije različite performanse kroz koje mladi mogu ukazati na nedostatke u društvu, državi i gradu - rekao nam je predsjednik MIGRE Boris Kiš te dodao kako je odaziv mladih na Alternativno sijelo svake godine dobar jer je ono prvenstveno namijenjeno dobroj zabavi organizatora, mladih i svih ostalih koji dođu. Pritom nije izostala zahvala glavnim pokroviteljima Alternativnog sijela, Gradu Donjem Miholjcu i Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnog društva.
Nakon poetske večeri after party održan je u klubu Catacomba, a na istom mjestu sljedećega dana održan je koncert punk-rock bendova iz Osijeka i Novog Sada.
Trećega, ujedno i posljednjeg dana Alternativnog sijela, na Izletištu Stara Drava održana je radionica «Volonterizam i aktivizam» na kojoj su se svi zainteresirani mogli upoznati s mogućnostima volontiranja i njegovom značaju u zajednici.
- U Slavoniji se jako malo mladih uključuje u volontiranje, što je na neki način posljedica rata. Volontiranje još uvijek nije dovoljno prepoznato kao vrijednost i ljudi će nešto raditi samo za novac ili će radije ostati kod kuće i ništa ne raditi, dok ne znaju da im volontiranje nudi mogućnost putovanja po EU, druženja, produbljivanja prijateljstva pa čak i pronalaženja posla - priča Vukovarčanin Siniša Mitrović iz Mirovne grupe mladih Dunav iz Vukovara, voditelj radionice o volontiranju.
Nakon odslušane radionice, mladi novopečeni volonteri iz Miholjca, Belišća, Našica, Slatine, Osijeka, Vukovara, Belog Manastira i Novog Sada nisu gubili vrijeme već su se bacili na ekološki-radnu akciju čišćenja Stare Drave i sađenja cvijeća oko Izletišta Stara Drava.

OTVOREN OBNOVLJENI MOST




PODRAVSKI PODGAJCI - Prigodnom svečanošću u nazočnosti brojnih mještana i njihovih gostiju u Podrvskim Podgajcima svečano je otvoren obnovljeni pješački most preko Stare Drave, koji vodi do ribičkog doma Šrportsko riolovnog društva Šaran.
«Ovaj most izgrađen je za vrijeme Domovinskog rata, a njegovu obnovu vrijednu 250.000 kuna u cijelosti je financirao grad Donji Miholjac» - istaknuo je prilikom svečanog otvorenja donjomiholjački gradonačelnik Željko Macanić, koji je zajedno s Martinom Marulinom, izaslanikom župana Osječko-baranjskog, Krešimira Bubala, svečano prerezao vrpcu i predao most na korištenje svim Podgajčanima.
«Mostovi spajaju ljude te vjerujem da će tako biti i s ovim mostom koji će vjerujem doprinijeti razvoju turizma na ovom području, za što postoje svi potrebni preduvjeti, a Županija će zasigurno i u budućim projektima biti Vaš pouzdani partner» - istaknuo je Marulin. Nakon svečanog otvorenja svi nazočni uputili su se preko mosta do Ribičkog doma, gdje su uručene plakete, priznanja i zahvalnice ŠRD «Šaran» svima onima koji su pripomogli izgradnji mosta uz prigodni kulturno umjetnički programa. Nakon svečanosti svi uzvanici zajedno s mještanima preselili su se u središte jesta gdje je ispred Mjesnog doma održan prigodni program u sklopu 10. susreta naroda i kultura.
«Susret naroda i kultura održava se već deset godina u Belom Manastiru, a u posljednje vrijeme i ostalim mjestima naše županije. U organizaciji Družine, čuvara tradicije hrvatskih obiteljskih zadruga, na Susretima, osim domaćih kulturno-umjetničkih društava sudjeluju i brojna društva iz inozemstva. Tako je prve godine održavanja Susreta u našem mjestu gostovalo društvo iz Francuske, što je bio i prvi nastup nekog inozemnog društva u Podgajcima» - ispričao nam je Pavao Vilhelm, predsjednik KUD-a «Napredak» iz Podravskih Podgajaca.
Dio ovogodišnji Susreta naroda i kultura osim u Podgajcima i Belom Manastiru održan je i u Županji, a završnica dan kasnije u Sikirevcima. U Podravskim Podgajcima predstavila su se tri društva, «Lancova Vas» iz slovenskog mjesta Videm, «Luka Ilić Oriovčanin» iz Oriovca te kao posebna atrakcija «Sbandieratori del Casale di Tufo» iz talijanskog grada Minturno, kojima je ovo ujedno bio i prvi nastup u Hrvatskoj.
«Posebno nam je drago da nastupamo na ovogodišnjem 10. Susretu naroda i kultura te da našim izuzetno ljubaznim domaćinima možemo predstaviti dio tradicije našega mjesta» - rekao nam je predsjednik Društva, Francesco de Meo.

8. kolovoza 2007.

ŠEST MIHOLJAČKIH VATROGASACA U ISPOMOĆI NA JADRANU


DONJI MIHOLJAC - Donjomiholjački vatrogasci pridružili su se kolegama iz cijele Hrvatske koji su otišli pomoći u gašenju požara na Jadranskoj obali. Šest vatrogasaca, četiri iz DVD-a Donji Miholjac i dva iz DVD-a Rakitovica, s jednim navalnim vozilom raspoređeno je na požarištima oko Zatona kod Šibenika.
- Unatoč manjim tehničkim problemima na vozilu tijekom puta prema Jadranu, naši dečki sretno su stigli i odmah se uključili u gašenje požara – rekao nam je Damir Šiplika, zapovjednik donjomiholjačkog DVD-a.
Prema njegovim riječima predviđeno je da će donjomiholjački vatrogasci na Jadranskoj obali ostati desetak dana.

GRADSKO VIJEĆE SE PREDOMISLILO!


RAKITOVICA/DONJI MIHOLJAC - Nakon raspisanog natječaja za zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, među kojem je bio i pašnjak Zagajne te provedenog natječaja, Gradsko vijeće grada Donjeg Miholjca odlučilo je odustati od davanja u zakup spomenutog pašnjaka koji se nalazi u katastarskoj općini Rakitovica.
Nakon primitka Odluke Gradskoga vijeća, jedan od natjecatelja na raspisanom natječaju, poljoprivrednik iz Rakitovice, Damir Sklizović pozvao je novinare kako bi upozorio na nepoštivanje procedure, odnosno štetu koju je pretrpio prijavom na natječaj.
- Nakon raspisanog natječaja za zakup 14 hektara i 86 ara pašnjaka koji se nalazi uz rijeku Karašicu kod mjesta Miholjački Poreč, izradio sam Elaborat o odgoju steonih junica, prikupio sve potrebne dokumente i naravno uplatio jamčevinu. Prema zakonu ispunjavam sve uvjete za dobivanje navedenog pašnjaka. Vlasnik sam Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, a i u neposrednom susjedstvu već imam u zakupu oranicu – priča nam Damir Sklizović uz napomenu da ga je izrada Elaborata kao i prikupljanje sve potrebite dokumentacije koštalo oko 2.000 kuna.
- To nije neki novac, ali je moj i potrošio sam ga kako bih se prijavio na natječaj da bi Gradsko vijeće na prijedlog vijećnika Josipa Milića, inače i predsjednika Mjesnog odbora Miholjačkog Poreča odlučilo jednostavno zemlju ne dodijeliti ni meni ni drugom kandidatu, nego isto prepustiti Mjesnom odboru do raspisivanja navodno novog natječaja – priča Sklizović.
Na samoj sjednici Gradskoga vijeća, Josip Milić zatražio je od predsjednika Vijeća, Zorana Kovača da se o dodjeli ove parcele ne raspravlja, odnosno da se ne dodjeli ni jednom prijavljenom natjecatelju jer bi ona trebala koristiti MO Miholjački Poreč za svoje potrebe, odnosno izgradnju planirane rekreacijske zone tj. motocross staze.
- Milićevi argumenti bi bili sasvim u redu i meni prihvatljivi da ih je iznio prije raspisivanja Natječaja. Ovako je Vijeće, prema mome mišljenju, donijelo nelegalnu odluku jednostavno se predomislivši i poništivši natječaj bez opravdanog razloga. Jedini zaključak koji mi se u ovom trenutku nameće je da pojedinci spomenutu parcelu čuvaju za nekoga tko se nije prijavio na ovaj natječaj te su stoga isti jednostavno poništili. O svemu sam obavijestio svog odvjetnika dostavivši mu svu dokumentaciju i Odluku Vijeća i zasigurno ću poduzeti sve raspoložive pravne korake kako bih zaštitio svoje interese – odlučan je Damir Sklizović.

7. kolovoza 2007.

BIOINTEGRA GRADI POGON ZA PROIZVODNJU BIOPLINA



DONJI MIHOLJAC – Središte većine gospodarskih aktivnosti na području Donjeg Miholjca je Industrijska zona «Janjevci» koja je u intenzivnu fazu razvoja krenula tek prije dvije godine, iako je njena prva faza izgradnje započela još davne 1974. godine.
- Industrijska zona «Janjevci» prostire se na ukupnoj površini od 326.157 četvornih metara i u njoj su još tijekom prve faze izgradnje, od 1974. do 1999. godine, na ukupnoj površini od 153.000 četvornih metara, izgrađeni poslovni objekti Borova, Analita, Tvornice stolova i stolica, Proizvodna hala GP Drava, te Mitrović d.o.o., a 1999. godine Gradsko poglavarstvo donosi Odluku o proširenju Industrijske zone na još 177.370 metara četvornih – rekao nam je Valent Poslon, direktor Miholjačkog poduzetničkog centra.
2002. godine Industrijska zona «Janjevci» geodetski je uređena i na njoj je formirano 25 građevinskih parcela različitih veličina, od 3.500 do 10.538 četvornih metara te su utvrđeni uvjeti za njihovu prodaju domaćim i stranim investitorima putem javnog natječaja.
- Cijena građevinskog zemljišta je subvencionirana i iznosi 2 EUR/m2, što je naravno ispod svih ekonomskih vrijednosti. Stoga Gradsko poglavarstvo određuje da se stjecanje vlasništva omogući kroz dvije faze, odnosno prvo stjecanje prava građenja uz obvezu da se u roku dvije godine započne s izgradnjom, a zatim stjecanje prava vlasništva nakon pribavljanja građevinske dozvole – podsjeća Poslon uz napomenu da su tek tada krenule prave investicije u Zonu, odnosno njezino komunalno i infrastrukturno uređenje u što je do sada uloženo 11.338.389,98 kuna.
Iako su prvi ugovori opravu građenja sklopljeni 2003. godine, zbog neizgrađene komunalne infrastrukture nije bilo ozbiljnijih investicijskih aktivnosti poduzetnika te je tijekom lipnja i srpnja 2005. godine usvojen Pilot projekt «Dinamiziranje investicija u Industrijskoj zoni «Janjevci» s ciljem ubrzanja procesa investiranja u izgradnju gospodarskih objekata, privlačenja domaćih i stranih investitora te na taj način potaknuti otvaranje novih radnih mjesta.
- U Industrijskoj zoni «Janjevci» do danas je svoju poslovnu ideju realiziralo 13 tvrtki u kojima je zaposleno preko 350 zaposlenika. Vrijednost ukupno planiranih investicija spomenutih 13 tvrtki iznosi 193.100.000,00 kn, a ukazanom potrebom, odnosno brojnim upitima domaćih i stranih tvrtki, pa čak i već pristiglih pisma namjere za ulaganja u našu Industrijsku zonu, u najskorijem roku krenut će se i u III fazu izgradnje Industrijske zone «Janjevci», odnosno njenog proširenja za dodatnih 650.000 četvornih metara – zaključio je Poslon.
Da je proširenje potrebito pokazuje i nedavna prezentacija poslovnog plana tvrtke Biointegra iz Slatine, podržane od strateškog partnera iz Austrije, koja u Industrijskoj zoni «Janjevci» namjerava otvoriti pogon za proizvodnju bio-plina.
- Riječ je zapravo o dva pogona za proizvodnju bio-plina kapaciteta 4 milijuna m3 plina ili prevedeno u krajnji proizvod osam gigavat sati električne energije. Osnovna sirovina za proizvodnju bio plina biti će silažni kukuruz i u manjoj mjeri suncokret za što će biti potrebno osigurati oko 600 ha proizvodnih površina. Pogon u Donjem Miholjcu biti će dovršen do sredine slijedeće godine, a nekoliko je poljoprivrednika već sklopilo predugovore o kooperantskom odnosu s tvrtkom Biointegra – rekla nam je Anela Dolančić, savjetnica u Miholjačkom poduzetničkom centru, dodajući kako osim izgradnje ovog pogona Miholjački poduzetnički centar razgovara s još nekoliko potencijalnih investitora iz zemlje i inozemstva koji su ili već uputili svoja pisma namjere ili to namjeravaju učiniti u najskorije vrijeme.

KRŠTENO DEVETO DIJETE U OBITELJI ŠIMARA


PODRAVSKA MOSLAVINA - Podravska Moslavina je mala seoska općina sa svega 1.500 stanovnika ali mnogobrojnom djecom. Tako je primjerice, prema podacima moslavačkog župnika, vlč. Josipa Kresića, ove godine prvu pričest primilo čak 34. mališana.
- Naša župa je mala i posebno nas veseli što imamo sve više malih župljana. Tako sam nedavno imao čast i privilegiju krstiti 9 dijete u obitelji Mladena i Snježane Šimara, što je bila posebna radost i veselje za cijelu našu župnu zajednicu – ispričao nam je vlč. Kresić, napomenuvši da je toga dana bilo izuzetno svečano, kako u obitelji, koju je posjetio odmah nakon poroda, tako i u župnoj crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije.
Najstarije dijete u obitelji Šimara je Nikolina, koja je ove godine završila prvi razred srednje škole, zatim Dorotea, koja je završila osmi razred te sin Mihael koji je završio sedmi razred osnovne škole. Slijede Elizabeta, koja je završila peti razred, Rafael koji je završio treći razred, Karlo koji će ove jeseni krenuti u osnovnu školu te Sergio koji ima 5 godina. Najmlađe, deveto dijete u obitelji Šimara je mala Marina koja je ovih dana krštena u župnoj crkvi u nazočnosti brojne rodbine, prijatelja i mještana Podravske Moslavine.
- Djeca su neprocjenjivo bogatstvo i Božji dar. Nadam se da će se nastaviti ovaj pozitivni trend povećanja nataliteta u našoj Župi i da će biti još više obitelji s puno djece, kao što je to obitelj Šimara, ali i obitelj Purgar koja ima osmero djece – zaključuje vlč. Kresić.